دیگر شرمنده شهید مدافع حرم نیستیم

مجله فارس پلاس؛ مریم شریفی: چشم‌هایشان را نبستند وقتی که فهمیدند با کمی همت می‌توانند رنج محرومیت مردمان نجیب محله و شهرشان را کاهش دهند؛‌ حتی اگر به‌قدر ترتیب‌دادن یک نوبت ویزیت رایگان باشد. و دلشان دیگر آرام نگرفت از وقتی دانستند چه چشم‌ها که منتظر دست‌های حمایتگرشان بوده؛ آن موقع که برق اشک شادی را در چشم مادر شهید تنهای محله دیدند. از همان روز قول دادند خسته نشوند از تلاش برای خدمت به انسان‌های عزتمندی که دردهایشان را زیر پرده صبوری و نجابت می‌پوشانند و گله‌گذاری در مرامشان نیست. بچه‌های گروه جهادی «شهید منتظری» در شهر قم ثابت کرده‌اند با دست خالی هم می‌توانی منشأ اثر باشی اگر دلت برای هم‌نوعانت بتپد و اهل کار و خدمت باشی.

 

شناسایی ظرفیت‌های محله برای خدمت به محله

گروه جهادی «شهید منتظری» گرچه نوپاست اما توانسته جای خود را در میان اهالی محدوده «نیروگاه» باز کند. «جمشید هاشمی شریف»،‌ مسئول ۳۷ ساله گروه درباره شکل‌گیری این تشکل مردمی این‌طور می‌گوید: «مدت‌هاست مقام معظم رهبری در تحلیل شرایط کشور، فرموده‌اند در زمان کنونی در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و همان‌طور که همه مردم در جنگ تحمیلی پای کار بودند و کشور را به پیروزی رساندند،‌ امروز هم برای گذر از این شرایط سخت،‌ همه باید به میدان بیایند. ما هم خود را مخاطب این پیام دانستیم و تصمیم گرفتیم در محدوده زندگی خودمان که عمدتاً مهاجرنشین و دربرگیرنده اقشار ضعیف به‌لحاظ شرایط اقتصادی است،‌ تلاش کنیم تا حد امکان باری از دوششان برداریم. جرقه شکل‌گیری یک گروه جهادی به‌همین‌ترتیب در پایگاه بسیج شهید منتظری زده‌شد.» به لطف شکل‌گیری گروه جهادی شهید منتظری، در ۶ ماه گذشته اتفاقات خوبی در این محدوده رقم خورده که شناخت ظرفیت‌های محله در حوزه اقتصادی، از آن جمله است: «در جلساتی که در پایگاه بسیج برای تعیین برنامه‌های گروه داشتیم،‌ به لطف تحقیقات محلی حوزه خواهران، متوجه‌شدیم کارگاه‌های کارآفرینی کوچک و مشاغل خانگی موفق و موثری در محدوده نیروگاه قم وجود دارد و بسیاری از اهالی محدوده با کمترین امکانات مشغول تولید و کارآفرینی هستند. این ظرفیت بسیار مغتنمی بود که نادیده گرفته‌شده‌بود. به‌عنوان مثال، یک زوج در زیرزمین خانه‌شان به تولید کفش‌های بسیار باکیفیتی مشغول بودند. یک خانم در کار دوخت چادر و مقنعه بود. تعدادی از خانم‌های محدوده هم از طریق درست‌کردن ترشیجات، و رب گوجه‌فرنگی و … امرار معاش می‌کردند. بر همین اساس،‌ دعوت از صاحبان این مشاغل کوچک را در اولویت کار خود قرار دادیم. البته کار از محدوده نیروگاه هم فراتر رفت و خوشبختانه با یک خانم کارآفرین موفق در حوزه طراحی پارچه و لباس ایرانی در شهر قم هم آشنا شدیم. حاصل تلاش‌ها در این زمینه، برگزاری بازارچه کارآفرینی در یکی از مساجد محدوده بود که به لطف خدا با استقبال خوب اهالی همراه بود. حُسن این طرح، پیوند دادن تولیدکننده با خریدار بود. درواقع این یک معامله دو سر برد بود؛ تولیدکنندگان بدون حضور واسطه می‌توانستند محصولات خود را به اهالی عرضه کنند و خریداران هم با اعتمادی که به مسجد داشتند،‌ با خیال راحت و البته با قیمت مناسب می‌توانستند خرید کنند. در تلاش هستیم باز هم از این دست بازارچه‌ها در مساجد محدوده برگزار کنیم.»

پزشکان،‌ یاران خستگی‌ناپذیر جهادگران

«بسیج جامعه پزشکی،‌ یکی از نهادهایی است که در مسیر خدمت‌رسانی به مردم محروم محدوده نیروگاه، کمک‌های ارزشمندی به ما کرده است. پزشکان عضو این نهاد،‌ واقعاً روحیه بسیجی دارند و همیشه برای ارائه خدمات بی‌منت به اقشار ضعیف پیشقدم هستند.‌» هاشمی با اشاره به اجرای موفق طرح ویزیت رایگان توسط گروه جهادی شهید منتظری ادامه می‌دهد: «هر زمان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی به مساجد می‌رویم،‌ مردم دوست دارند حتماً پزشک هم همراهمان باشد تا بتوانند از تخصص آن‌ها برای کاهش دردهای جسمی‌شان کمک بگیرند. ما هم به این خواسته احترام می‌گذاریم و به لطف همکاری صمیمانه بسیج جامعه پزشکی، به‌طور مرتب طرح ویزیت رایگان را در مساجد محدوده برگزار می‌کنیم. ‌ گرچه همیشه پزشک عمومی و اطفال ما را در برنامه‌های محلی‌مان همراهی می‌کنند اما در طرح ویزیت رایگان که به‌طور ثابت و در روزهای مشخصی در هر مسجد اجرا می‌شود،‌ بسیجیان مساجد با اطلاع‌رسانی قبلی، از متقاضیان ثبت‌نام می‌کنند و ما براساس فراوانی درخواست‌ها درخصوص بیماری‌ها، از بسیج جامعه پزشکی درخواست اعزام پزشک متخصص در همان زمینه می‌کنیم. آقای دکتر نصیری،‌ متخصص داخلی، آقای دکتر والایی،‌ متخصص چشم‌پزشکی و آقای دکتر محمدیان، پزشک عمومی،‌ ازجمله عزیزانی هستند که با روحیه جهادی در مساجد حاضر شده و بدون چشمداشت به ارائه خدمات پزشکی به مردم می‌پردازند. خوب است بدانید به‌طور مثال، دکتر منصور والایی، یک‌بار در طرح جهادی ۳۰،۴۰ عینک هم همراه خود برده‌بود و به هر سالمند کم‌بضاعتی که نیازمند عینک بود، همان‌جا عینک هدیه می‌کرد.»

وقتی فهمیدیم مادر شهید مدافع حرم، همسایه ماست!

مقصد بسیاری از گروه‌های جهادی، استان‌های محرومی مانند سیستان و بلوچستان و کرمانشاه است اما بچه‌های گروه جهادی شهید منتتظری معتقدند هم‌محلی‌ها و همسایه‌های کم‌بضاعت و محروم خودشان در اولویت‌اند: «از همان ابتدا تصمیم گرفتیم همت خود را صرف رسیدگی و خدمت به نیازمندان محدوده خودمان کنیم. و خوشحالیم با اینکه هیچ‌گونه منبع مالی در اختیار نداریم و فعالیت‌هایمان صرفاً خدماتی است، به لطف خدا تلاش‌هایمان به نتایج خیری منتهی شده است. به‌طور مثال،‌ وقتی طرح ویزیت رایگان را در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در محله «شادقلی خان»، یکی از محله‌های فقیرنشین قم اجرا کردیم، متوجه شدیم یکی از مراجعان، مادر شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون است. آن مادر عزیز افغانستانی در آن محله، غریب بود و متاسفانه هیچ‌کدام از اهالی او را نمی‌شناختند. اما به لطف خدا و به برکت اجرای این طرح جهادی، مردم با او آشنا شدند و بسیجیان مسجد هم خودشان پول جمع کردند و داروهایش را تهیه کردند. جوانان بسیجی مسجد، دیگر این مادر شهید عزیز را مادر خود می‌دانند و داوطلبانه کارهایش را انجام می‌دهند.»

 

آب شیرین، هدیه جهادگران به سالمندان ناتوان

کتاب خاطرات ایام دفاع مقدس پر است از خاطره جوانان بی‌ادعایی که قبل از جهاد در میدان جنگ،‌ طلایه‌دار جهاد در میدان خدمت به هم‌نوعان بودند،‌ حتی اگر به‌اندازه رساندن یک پیت نفت به خانه یک پیرزن تنها در شب‌های سر زمستان باشد. حدود ۴ دهه از آن روزها می‌گذرد اما شیوه مردمداری آن جوانمردان فراموش نشده و جوانانی از نسل امروز پا جای پای آن‌ها گذاشته‌اند. جمشید هاشمی در این باره می‌گوید: «یکی از مشکلات شهر قم،‌ نبود لوله‌کشی آب شیرین در خانه‌هاست. نصب دستگاه آب شیرین‌کن در خانه هم به‌دلیل گرانی،‌ برای همه امکان‌پذیر نیست. در این شرایط،‌ دستگاه‌های آب شیرین در محله‌ها نصب شده و خانواده‌ها با استفاده از کارت آب شیرین می‌توانند برای مصارف خوراکی از این دستگاه آب شیرین دریافت کنند. اما در این میان، افرادی مانند مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های تنها ازجمله پدران و مادران شهید،‌ به دلایل مختلف ازجمله ناتوانی جسمی یا مالی،‌ به‌سختی می‌توانند از این طریق به آب شیرین دسترسی پیدا کنند. به لطف شکل‌گیری حرکت‌های جهادی در محدوده ما،‌ برخی از جوانان بسیجی به‌صورت داوطلبانه با استفاده از کارت آب شیرین افراد خیّر، از این دستگاه‌ها آب دریافت می‌کنند و به در خانه این سالمندان بزرگوار می‌برند و تقدیمشان می‌کنند. دوست داریم همه بدانند با همین کارهای به‌ظاهر کوچک و حتی با خرید مایحتاج روزانه افراد ناتوان و تنها هم می‌توان کار جهادی انجام داد.»

به مسئولان بگویید با روحیه جهادی،‌ مشکلات کشور قابل حل است
«از طرف ما به مسئولان کشور بگویید در اداره کشور و خدمت به مردم، به شیوه جهادگران عمل کنند و مطمئن باشند با روحیه بسیجی و جهادی،‌ مشکلات کشور قابل حل است.» مسئول گروه جهادی شهید منتظری ادامه می‌دهد: «در هفته‌های اخیر، چندین انبار کالاهای احتکار شده در شهر قم توسط بسیجیان کشف شده است. به اعتقاد من،‌ بسیجیان برای عرضه این اجناس به شهروندان واجد شرایط هم، کاملاً کارآمد و توانمند هستند. عرضه این کالاها به مردم با محوریت مساجد و با قیمت مناسب، بهترین تنبیه برای احتکارگران است.»

حرکت جهادی با دغدغه حفظ هویت اسلامی ایرانی

دکتر «عفت‌السادات خیاط نوری» طراح پارچه و لباس ایرانی، بانوی کارآفرین موفقی در شهر قم است که اخیراً به دعوت گروه جهادی شهید منتظری لبیک گفت و با عرضه تولیدات کارگاه خود در بازارچه این گروه در یکی از محله‌های فقیرنشین قم، به این حرکت اقتصادی و فرهنگی رونق بخشید. او که خود از علاقه‌مندان ترویج سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی در جامعه است،‌ می‌گوید: «ما از مدت‌ها قبل به این نتیجه رسیدیم که حرکت‌های فرهنگی برای موفقیت باید سمت و سوی اقتصادی و سبک زندگی به خود بگیرد. بر این اساس،‌ حرکت منسجمی را در حوزه سبک زندگی اسلامی ایرانی در شهر قم آغاز کردیم که چند محور مختلف را دربرمی‌گیرد؛‌ طراحی و دوخت مدل‌های متنوع مانتو برای سنین و مشاغل مختلف،‌ تولید مواد اولیه غذایی سالم و بدون افزودنی‌ها و راه‌اندازی کیترینگ سلامت برای آماده‌سازی غذاهای سالم برای خانواده‌ها.»

برای همه گروه‌های بانوان،‌ مانتو طراحی کردیم

 خانم دکتر با اشاره به نیاز جامعه به‌ویژه بانوان به پوشاک مناسب عرف و اعتقادات و نبود پاسخ مناسب در بازار، ادامه می‌دهد: «ما هرکدام از دختران و بانوان ایرانی را یک سفیر برای جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم و معتقدیم باید مدل‌های متنوع مانتو متناسب با شخصیت و جایگاه آن‌ها برایشان طراحی کنیم تا بتوانند حضوری شایسته در جامعه داشته‌باشند. بنابراین طراحی و دوخت مانتو برای چند گروه را در دستور کار خود قرار دادیم. اول، دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده‌اند. دوم،‌ دختران نوجوان. سوم، خانم‌های کارمند. و چهارم،‌ دختران و بانوانی که حجاب چادر را دوست دارند اما به هر دلیلی امکان استفاده از آن را ندارند. ما برای این عزیزان هم مدل‌های خاصی از مانتو با عنوان «مانتو حجابی» طراحی کرده‌ایم. ما روی استفاده از پارچه‌های باکیفیت، و برش و دوخت حرفه‌ای و تمیز مانتوها بسیار تاکید داریم و تلاش می‌کنیم تولیداتی داشته‌باشیم که قابل رقابت با پوشاک خارجی باشد. به لطف خدا رد یک سال فعالیتمان هم بازخوردهای بسیار خوبی دریافت کرده‌ایم.»‌

حمایت از حرکت‌های جهادی و فرهنگی را وظیفه می‌دانیم

«وقتی از طرف گروه جهادی شهید منتظری دعوت به همکاری شدیم، می‌دانستیم نباید به این دعوت با دیدگاه اقتصادی نگاه کنیم و از فروش تولیداتمان در بازارچه آن‌ها به فکر سود باشیم. حرکت این دوستان برای حمایت از اقشار کم‌بضاعت، برایمان ارزشمند بود و به همین دلیل برایمان مهم بود که در کنارشان باشیم و در حد توان، حرکتشان را تقویت کنیم.»‌ کارآفرین موفق شهر قم در ادامه می‌گوید: «بخشی از تولیداتمان را با قیمت پایین‌تر از بازار در این بازارچه محلی عرضه کردیم و در ادامه مسیر هم در حمایت از این قبیل حرکت‌های جهادی و فرهنگی ارزشمند، هر کاری از عهده ما بربیاید،‌ دریغ نمی‌کنیم.»

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *